Blog o našich výletoch

Kde sme ešte neboli
Tour de Serbia

Tour de Serbia

Ahojte, 

väčšinu naších výletov absolvujeme na Slovensku, avšak sem tam sa ukážu aj nejaké zahraničné výlety a typy, ktoré s Vami zdieľame a preto aj tento bude z tohto súdka. Bude iný, keďže ide o náš výlet do Srbska, miesta z kade pochádzam ja (Zuzka).
Vznikol vďaka corone, nečakane, keďže nás tento rok epidémia nepustila spoznávať iné krajiny. Rozhodli sme sa teda, že popri návšteve môjho domáceho mestečka vo Vojvodine navštíviť aj južnejšie kraje Srbska, kde je viacej pohorí a teda aj viacej miesta na turistikovanie aké máme radi. 

Návštili sme tu viacej miest, ale začali by sme teda jedným, ktorý je najbližšie môjmu mestečku  -Báčskemu Petrovcu a to je Fruška Gora. Nachádza sa v Autonómnej oblasti Vojvodina, blízko hlavného mesta Nový Sad. Je zároveň hranicou medzi regiónom Báčka a Sriem. Keď očakávate mohutné skalnaté pohoria, tak Vás asi sklamem, lebo Fruška Gora má navyšší vrch Crveni čot s nadmorskou výškou 539m. Takže ide skor o trávnaté a lesné pohorie, ktoré sa dvíha južne od rieky Dunaj. Pohorie má na dĺžku 75 km a na šírku 12 km. Väčšina územia hôr je od roku 1960 chránená ako Národný park Fruška gora (srb. Nacionalni park Fruška gora). Rozloha pohoria je 255  km2 .

Je tu bohatá sieť turistických chodníčkov, značených malými farebnými srdiečkami a teda je z čoho vyberať. Určite medzi tie významnejšie miesta patria napr. Letenka, Iriški Venac, Vezirac, atď. My sme si na prechádzku vybrali nenáročnú trasu z Iriškeho Venca, sedla, ktoré je zároveň aj významnou dopravnou prekážkou v smere Nový Sad - Šabac/Záhreb. V jeho blízkosti sa nachádza pamätník Sloboda, vybudovaný na počesť juhoslovanských partizánov v duchu socialistického realizmu. A tiež aj televízny vysielač, ktorý bol v roku 1999 poškodený počas bombardovania NATO.
Tu sme nechali auto na parkovisku a vybrali sa smerom na západ na vyhliadkový bod Zmajevac. Chodníček viedol listnatým lesom po suchej prašnej cestičke bez väčšieho stúpania až ku chatke, kde sme si dali menšie občerstvenie a mohli sa ísť pokochat výhľadom na okolité lesy z vyhliadky. 

Zaujimavú poznámku, ktorú treba pri Fruškej Gore spomenúť je to, že tu každoročne v máji prebieha tzv. Fruškogorski maratón. Je to viac menej turistický pochod, ktorého sa zúčastňuje mnoho obyvateľov ako blízkeho Nového Sadu, tak aj celej bývalej Juhoslávie. Taktiež je toto miesto veľmi známe tým, že sa na jeho brehoch nachádza celkom 1 kláštorov srbskej pravoslávnej cirkvi, ktoré su aj historicky veľmi známe. 

Fruska gorajpg
IMG_0741JPGIMG_0746JPGIMG_0747JPG

Ďaľšie turisticky významné miesto, ktoré sme navštívili je pohorie Tara cca 180km od Belehradu. 
Nachádza sa v západnom Srbsku v blízkosti miest Bajina Bašta, Užice a Mokra Gora. Pohorie je súčasťou Dinarských Álp a jeho vrcholy sú medzi 1000 a 1590 m.n.m. Svahy su väčšinou pokryté hustými lesmi, čistinkami a lúkami, strmými útesmi, hlbokými roklinamy vytesanými neďalekou riekou Drina, ktorá je zároveň aj prírodnou hranicou s Bosnou a Hercegovinou. Je tu taktiež množstvo krasu alebo vápencových jaskýň. Vďaka týmto krásnym prírodným miestam je obľúbenou turistickou destináciou. Veľkú časť pohoria tvorí Národný park Tara, ktorého najvyšším vrchom je Zborište (1544 m.n.m.)

Lesy tvoria 3/4 rozlohy národného parku a to až 160 km2. Niektoré z nich sú najzachovalejšie a najlepšie udržiavané v Európe. S 83,5% lesného územia je Tara najlesnatejšou oblasťou Srbska a preto ju prezývajú „pľúcami Srbska“. Lesný porast patrí k najvyšším v Európe: celková drevná hmota sa každoročne zvyšuje a zvyšuje sa kvalita lesa. Rezanie dreva je prísne kontrolované. Pozostávajú hlavne z buka, smreka a jedle. Tara sa môže pochváliť aj vzácnym druhom, smrekom srbským (Picea omorika), ktorý je dnes chránený na malom území parku. Objavil ho Josif Pančić v roku 1875 v Zaovinskej osade Đurići. Pre svoju vzácnosť a vedecký význam bol zaradený pod národnú ochranu, pretože sa nachádza iba na dvoch miestach na Tare: v kaňone rieky Mileševka a na masíve vrchu Zvezdy.

Čo sa týka zviratiek, tak Tara je známa výskytom medveďa hnedého, ktorý tu je prísne chránený. V apríli 2019 sa na Tare nachádzalo asi 60 medveďov, čo predstavuje 80% celej populácie medveďa hnedého v Srbsku. Väčšina samičiek zostáva v tejto lokalite, ale vďaka satelitnému sledovaniu prišli na to, že samce migruju do susednej Bosny, kde je lov povolený. 

Najlepší prístup do tohto Národného parku je z mesta Bajina Bašta alebo z juhu cez Mokru Goru, tiež významným turistickým strediskom. 

Keď by sme mali odporúčiť jeden tip na turistiku na tomto mieste, určite by to bola Banjska Stena (1062 m.n.m.). Je to nádherné vyhliadkové miesto na skalnatom brale z ktorého máte výhľad na krásne jazero Perućac a jeho hydroelektráreň. Jazero má tvar podobný rieke a preto si ho niektorí mýlia s riekou Drina, ktorej kaňon je taktiež vidno z tohto miesta. Jazero Perućac je umelé jazero dlhé 52 km, ktoré vzniklo rozdelením Driny v roku 1966 pre potreby hydroelektrárne. 
Na tento vyhliadkový bod vedie nenáročná turistická cestička z parkoviska, na ktoré sa viete dostať "mierne" rozbitou asfaltovou cestičkou. Z parkoviska je to asi 30min prechádzka s miernym stúpaním. Miesto je však veľmi obľúbené medzi turistami a preto treba počítať s tým, že tu v každom ročnom období bude viacej ľudí. 

TIP1: Cestou do Bajinej Bašty pred vstupom do samotného Národného parku Vás privíta tzv. Kapija Podrinja - vyhliadkový bod na hranici pohorí Povlen a Tara s nádherným výhľadom na dolinu rieky Driny. 
TIP2: Cez mesto Bajina Bašta preteká rieka Drina, známa v rôzných filmových aj literárnych dielach. Avšak na samom začiatku mesta je v strede rieky známa chalúpka - Drina River House alebo kućica na Drini, ktorá stojí na osamotenej skale v strede rieky a dostať na ňu sa viete len na člne. 
TIP3: Jazero Perućac a susedné jazero Zaovine sú v lete známe svojou príjemnou teplou vodou a preto odporúčame sa ísť osviežiť. My sme to stihli ešte aj v septembri v Zaovine, kde síce nebola už tá voda až tak teplá ako v srede leta, ale dalo sa to zvládnúť ešte. :)


mapkajpg

IMG_0217JPGIMG_0220JPG

IMG_0237JPG
IMG_0238JPG
IMG_0299JPGIMG_0309JPGIMG_0352JPGIMG_0358JPGIMG_0383JPGIMG_0392JPG

Tretím naším turistickým odporúčaním bude pohorie Zlatibor trošku južnejšie od Tary. Mestečko, ktoré sa volá rovnako ako toto pohorie sa nachádza zhruba 50-60km od Bajinej Bašty. Medzi najobľúbenejšie aktivity v tejto lokalite patria zdravotné pobyty, lyžovanie a turistika. Za pár rokov sa toto miesto posunulo zo skupiny prázdninových domčekov do skoro mestského prostredia s rôznorodým vybavením. Nachádza sa tu aj známe lyžiarske stredisko Tornik, ktoré dostalo pomenovanie po najvyššom vrchu tohto pohoria - Tornik (1496 m.n.m.). Tento stavebný boom aj dosť cítiť a vidieť na panoráme tohto prostredia. Je tu takpovediac hotel na hotely, avšak dá sa tu aj najsť zopár odľahlých miest, kde sa nebudete cítiť ako v centre mesta. 

Názov tohto miesta sa  začal používať v 18. storočí, ale jeho pôvod nie je jasný. Hovorí sa, že to vyplýva zo srbských slov "zlatni" - zlatý a "bor" - borovica. Pinus sylvestris alebo zlatiborica je poddruh borovice pochádzajúci z tejto lokality a dnes je ohrozený a chránený.
Takisto ako na Tare sú tu ideálne podmienky na život divých šeliem - vlkov a medveďov hnedých. 

Tuná sme sa zastavili len na zopár hodín a to cestou späť domov z Tary, takže veľa času na objavovanie nebolo. Každopádne čo vieme odporúčiť je sedačková lanovka, ktorá vedie až na vrchol Torniku. Je to lacné a dostanete sa tam asi za 15min. Môže sa to zdať ako výlet za ničím, ale z vrchu sú krásne panoramatické výhľady na všetky strany. Je to skvelé miesto na pešiu turistiku, prechádzky, na odpočinok a relax v krásnej prírode.

TIP: Cestou na Zlatibor odporúčame navštíviť socialistický pamätník Kadinjača, ktorý sa nachádza 14km pred mestom Užice. Je to pamätník partizánskym bojovníkom, ktorý v Novembri 1941 bojovali proti nemeckej armáde, ktorá si chcela podmaniť úzmie mesta Užice. Nakoniec sa jej to aj podarilo, ale tento hrdinský čin partizánov si Josip Broz Tito chcel uctiť týmto spomienkovým miestom. 23.09.1979 ho tento prezident niekdajšej Juhoslávie vyhlásil za pamätník kultúry mimoriadneho významu a je chránený do dnes Srbskou republikou.


mapa zlatiborjpg
IMG_0569JPGIMG_0579JPGIMG_0591JPGIMG_0433JPGIMG_0462JPGIMG_0474JPG


Tak tohto roku sme viacej miest v Srbsku nestihli, keď samozrejme nepočítame Nový Sad a Belehrad ako hlavné mestá. No myslím, že na to ešte čas bude aby sme Vám doplnili a odporučili aj iné turistické atrakcie a pekné miesta. 

Prajeme pekný večer. 

Z+M
1. 12. 2020

Tagy

  • Serbia
  • Srbija
  • Srbsko
  • Balkan
  • Tara
  • National Park Tara
  • Nacionalni Park Tara
  • Banjska Stena
  • Drina
  • NP Tara
  • Tara planina
  • Bajina Bašta
  • Mokra Gora
  • Perućac
  • Zaovine
  • Fruška Gora
  • Crveni Čot
  • Zmajevac
  • Vojvodina
  • Novi Sad
  • Nový Sad
  • Zlatibor
  • Užice

© Copyright 2019

  • Domov
  • Blog
  • Galéria
  • Mapa
  • Kontakt
  • Slovensko fotky