Blog o našich výletoch

Kde sme ešte neboli
Macedonia

Macedonia

Čaute, 

po dlhšej odmlke sme znova späť a tentokrát náš blog trošku oživíme príspevkom z iného prostredia ako zvyčajne. Ale turistika tam bude tiež! 

S Michalom sme sa vybrali na krásny Ohrid do Macedónska na pár dní a rozhodli sme sa s Vami zdielať aj pár tipov pri návšteve tohto miesta, i keď to nie je na Slovensku. Každopádne ak sa rozhodnete ísť na Ohrid je to nádherné miesto a nie len v lete na kúpanie. My sme tam šli tesne po skončení sezóny a i keď sme sa nekúpali i tak nás to miesto očarilo svojou prírodou, ľuďmi a pohostinstvom.

Ako prvý tip je samotné mesto Ohrid a jazero s rovnakým názvom. Jazero je na hranici Macedónska a Albánska a jeho celkova rozloha je 358 km² a patrí medzi najhlbšie jazerá na Balkáne. Svojou veľkosťou a prírodným bohatstvom sa zapísal aj medzi prírodné dedičtvo UNESCO. Na území Macedónska sa nachádza väčšia časť jazera a tá patrí do Národného parku Galičica. Najznámejšie mestá na pobreží jazera sú Ohrid a Struga v Macedónsku a Pogradec v Albánsku, inak sú to iba malé dedinky žijúce z turizmu počas sezóny, ktorá trvá tak od mája (na kúpanie od júla) do konca septembra. 
Mesto Ohrid je najväčšie mesto na jazere a na 8. mieste v Macedónsku s cca 40.000 obvateľmi. Najbližšie mesto známe je Bitola a od hlavného mesta Skopje je vzdialené cca 170km. Keďže Macedónsko a samotný Ohrid je v blízkosti Albánska a Kosova, kde žijú prevažne obyvatelia moslimského vierovyznania aj na Ohride je to dosť poznať. Najviac je samozrejme pravoslávnych obyvateľov okolo 80% a za nimi sú hneď moslimovia cca 18% a ostatní okolo 1%.  A v celom Macedónsku všeobecne, ale i v okolí Ohridu môžete vidieť veľa chrámov a monastirov spoločne s mešitami (džamija). 
- Fun fact - niekedy monasterov na Ohride bolo 365 ako dní v roku a nazývali ho aj "balkánsky Jeruzalem". 
Čo stojí za pozretie na Ohride okrem jazera je aj samotné mesto, kde je množstvo reštaurácií a podnikov na zábavu. Počas dňa zasa určite stojí za to prejsť sa po očarujúcich uličkách starého mesta so zastávkou pri chráme Sv. Jána Kaneo z ktorého je nádherný výhľad na obrovské jazero a jeho pobrežie a na susedné Albánsko. Odporúčame sa ísť pozrieť aj na mestskú pevnosť, ktorá je len pár metrov vyššie. Jednu cestu si naplánujte tak, aby ste išli drevenou latkou po jazere vedľa skalnatých útesov. Je to naozaj rozprávková cesta s nádherným výhľadom. Dávajte si však pozor aby sa Vám z tej krásy nezatočila hlava a nepadli ste do vody ;) 

IMG_3957JPG

IMG_3976JPG

IMG_3891JPG

IMG_3862JPG

Druhý tip na pozretie v okolí Ohridu je aj Monastir Sv. Naum, ktorý sa považuje aj za patróna Ohridu. Nachádza sa na pohraničí s Albánskom, cca 29km južnejšie od Ohridu. Spolu s Ohridom patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v Macedónsku. Bol založený ešte v roku 895 samotným Sv. Naumom, ktorý je na tomto mieste aj pochovaný. Monastir už nie je náboženským miestom ani monastierom, ale skôr turistickou atrakciou. Preto i keď nie ste veľmi na históriu a náboženstvo, samotné okolie je nádherné. Musím povedať, že je to aj veľmi pekne upravené a čisté narozdiel od iných miest v okolí. Je tu krásna príroda a chodníčky na prechádzanie a aj kaviarničky a reštaurácie po ceste, ktoré sa nachádzajú na vode. Tou vodou nemyslím jazero Ohrid, ale rieku Crni Drim, ktorý tu má 15 povrchových a 30 podvodných vyvieracích zdrojov, ktoré tvoria malé jazierko na rozlohe cca 30ha. 
Ak sem pôjdete z Ohridu, tí čo máte slabšie žalúdky a po kľukatých cestách Vám býva zle, radšej si zoberte tabletku a sáčok. Je to taký Macedónsky Vernár. 

Po ceste sa Vám naskytne ďaľšie miesto, ktoré Vám chceme spomenúť - Bay of Bones, alebo  Ploca Mikov Grad, múzeum na vode. Názov to má dosť dramatický, je to ale kvôli tomu, že sa tu na dne našli kosti mŕtvych zvierat. Za vstup si síce zaplatíte cca 100 denarov na osobu, ale oplatí sa to. Je to archeologický komplex z čias Rimanov. Samotný ostrovček s domčekmi je  rekonštrukcia dediny a hore nad ňou sa nachádzala Rímska pevnosť, ktorá slúžila na vojenské účely. Predpokladá sa že takýchto dediniek na vode tu bolo viacej, ktoré mali základy na pilieroch zakopaných hloboko na dne jazera. Nezdržíte sa tu dlho, ale za výlet to určite stojí. V blízkosti parkoviska sa nachádza aj auto - camp Gradište pre výletníkov. 

IMG_3228JPG

IMG_3326JPG

IMG_3329JPG

IMG_3414JPG

IMG_3443JPG

IMG_3470JPG

V Skopje, v hlavnom meste, nie je až tak čo pozerať, okrem starého bazaru (čaršija) a moderného centra ktoré prejdete za pár hodín. Čo však stojí za pozretie je 16km vzdialený Matka Canyon. Je to asi najpopulárnejšie miesto pre turistov v Macedónsku, obkolesené krásnou prírodou s možnosťami rybolovu, turistiky, skalolezectva alebo člnkovania na kajaku. Kaňon je spojený s elektrárňou na rieke Treska, ktorá tvorí menšie jazero (Matka jazero), ktoré je najstaršie umelé jazero v Macedónsku. Ako v celej krajine, aj tu je kopa monastirov, najznámejší je asi monastir Sv. Andreja, ktorý sa nachádza hneď pri turistickom chodníčku. Môžete si vybrať či budete tento park spoznávať po vlastných po nekonečnom chodníčku vytesanom do skaly alebo zhruba 1h výletom na loďke, ktorá Vás zavezie aj ku jaskyni Vrelo. Jaskyňa je známa tým, že má až 2 vnútorné jazerá a síce sa nevie jej presná hĺbka, niektorí ju považuju za najhlbšiu podvodnú na svete. Oficiálny vstup je len niekoľko metrov vyššie od rieky a vraj je tam možnosť ísť dnu aj na kajaku alebo loďke priamo z vody. Po potulkách prírodou si však dávajte pozor na najjedovatejšieho hada v južnej Európe - zmije alebo vretenice, ktoré tu prebívajú vo veľkom počte.

IMG_3539JPG

IMG_3560JPG

IMG_3675JPG

IMG_3642JPG

A na koniec, aby sme nezabudli spomenúť aj tú turistiku. V okolí Ohridu, na hranici medzi Albánskom a Macedónskom sa nachádza Národný park Galičica, ktorý rozdeľuje dva najväčšie jazerá v štáte - Ohrid a Prespa. Najvyšší vrch je Magaro – 2255 m.n.m. My sme síce nehľadali turistické značky, ale bolo ich tam celkom dosť a dokonca v Ohride si viete objednať sprievodcu, ktorý s Vami do hôr pôjde, ak sa bojíte aby ste sa nestratili.
Prístup k Národnému parku je veľmi jednoduchý, hneď od hlavnej cesty z Ohridu na juh, za dedinou Trpejca je vstupná brána, kde si tiež zaplatíte (na osobu nejakých 100 denárov) a máte voľný vstup cez park, po ktorom vedie serpentínová asfaltka až k druhému spomínanému jazeru Prespa a Albánskym hraniciam. Celá trasa je asi 27-30km dlhá, tým ale že je plná zákrut a stúpania trvá asi 45-50min. Výhľady už z prvej vyhliadky, ktorá má 1421 m.n.m. - Koristski Rid, stoja za to. Čím vyššie sme išli, tým výhľady na jazero a okolie boli krajšie a my sme si pripadali ako mravčeky na zemi. Keďže sme nemali čas všetky cestičky preskúmať po vlastných, išli sme len po značenej asfaltke do zhruba 3/4 cesty k Prespe, lebo sa chýlilo k búrke, ktorú sme nechceli zažiť v horách. Plánujeme sa tu však ešte vrátiť a preskúmať detailne chodníčky Macedonskej prírody. 

IMG_4003JPG

IMG_3991JPG

IMG_4080JPG

IMG_4046JPG

Inak Macedónsko je plné milých a prívetivých ľudí, i keď nie všetci vedia po anglický, dohovoria sa s Vami hociako rukami-nohami. My sme boli veľmi spokojní a s Vami sme sa chceli aspoň takto podeliť o naše zážitky a taktiež sharneme zopár fotiek, nech nám veríte, že je to tam krásne. :) 

Ďakujeme a čoskoro už post späť zo Slovenska. 

Z+M


13. 10. 2019

Tagy

  • Ohrid
  • Macedonia
  • Ohrid lake
  • National Park Galicica
  • Skopje
  • Canyon Matka
  • Sveti Naum
  • Galičica
  • Treska
  • Makedonija

© Copyright 2019

  • Domov
  • Blog
  • Galéria
  • Mapa
  • Kontakt
  • Slovensko fotky